Jak zmienić nastawienie i pokonać niechęć do życia?

Dzień dobry, Piszę tutaj, bo sama nie wiem co mam ze sobą zrobić... Mam 19 lat i nie widzę sensu swojego życia. Nie widzę w swoim życiu nic pozytywnego. Wiele osób mi mówi, że jestem ładna, ale ja w to nie wierze. Nie potrafię też rozmawiać z drugimi osobami. Często ktoś to wykorzystuje, a ja nie potrafię się wybronić. Nie chcę wychodzić z domu, do ludzi, bo boję się, że popełnię jakąś gafę, boję się, że jakakolwiek moja decyzja zostanie wyśmiana, dlatego staram się wszystko dokładnie analizować. Strasznie przejmuję się opiniami innych. Nie potrafię znaleźć sobie chłopaka, boję się czułości i nie wierzę, że może być ktoś zainteresowany moją osobą. Zaraz sobie myślę, że pewnie ktoś sobie ze mnie robi żarty. Nie chcę rano wstawać z łóżka. Bardzo proszę o pomoc, bo wiem, że sama nie dam rady się pozbierać.

19 LAT ponad rok temu

Witam!
Chciałabym, aby pamiętała Pani, że tylko w kontakcie bezpośrednim z psychologiem uzyska Pani pomoc i wsparcie.
Poszukiwanie sensu życia, smutek, brak wiary w siebie mogą wynikać z kryzysu związanego z etapem rozwojowym, przez który teraz Pani przechodzi. Dorastanie wiąże się z poczuciem odpowiedzialności za siebie. Być może nie jest Pani jeszcze gotowa do tego. Warto również zastanowić się, czy ostatnio nie towarzyszyły Pani sytuacje stresujące, jak np. rozpoczęcie studiów itp. Czasami nowe obowiązki wzbudzają lęk przed tym, czy sobie poradzimy, sprostamy oczekiwaniom nie tylko swoim, ale i bliskich.
Proponowałabym, aby porozmawiała Pani z bliską osobą, a także udała się do psychologa. Podczas spotkań z psychologiem będzie mogła Pani popracować nad samooceną, wzmocnić wiarę w swoje możliwości oraz zmotywować się do życia.
Pozdrawiam