Jak zmienić nastawienie syna partnera?

Witam mam problem z synem partnera który jest w stosunku do mnie wulgarny i traktuje mnie jak kolezane(powiedziałą bym ze gorzej niż koleżanke)A cała sytuacja wygląda tak: Mój partner jest 3 lata po rozwodze a my razem jestesmy 1,5 roku na początku naszego związku miałam swietny kontakt z synem partnera rozmawialismy o wszystkim, razem wygłupialiśmy sie, po prostu było idealnie. Wszystko zaczeło sie psuć jak jego matka rozstała sie ze swoim partnerem przez ktorego między innymi był rozwód mojego partnera z jego byłą małżonka. Starałam sie oddac Kubie całe serce nigdy nie chciałąm zastąpić mu matki tylko po prostu chciałąm byc jego przyjacioła. A teraz wygląda to tak ze jestem najgorszym wrogiem. Mój partner za kazdym razem kiedy Kuba odezwie sie do mnie nie ładnie czy pokaze jakies nie ładne gesty rozmawia z nim mowi ze mi jest przykro i jemu tez ze tak sie do mnie odnosi. owszem Kuba przyjdzie po rozmowie przeprosi ale za chwile jest to samo i tak w kółko. Nie wiemy z partnerem co mamy robi...czy ja mam po prostu starac sie olewac jego zachowanie i czekac az minie....czy skonsultowac to wszystko z psycholpgiem...co robic? Jak postępować? Ignorować jego zachowanie? prosze o pomoc

Szanowna Pani,
należy dotrzeć do przyczyny problemu (zachowań dziecka), możliwe, że chłopiec w taki sposób chce zwrócić uwagę na siebie i jak do tej pory jest skuteczny w działaniu. Można spróbować wygaszać zachowanie chłopca poprzez ignorowanie, właśnie tego typu zachowań. Należy nagradzać uwagą zachowania pożądane. Wzmacniać pozytywne zachowania, np. pochwała jest zalecana. Nie pisze Pani, w jakim wieku jest chłopiec? Trzeba dotrzeć do źródła tego zachowania, nie oceniać dziecka, nie krytykować. Bardziej skupić się na tym, dlaczego tak mnie to dotyka, przykre słowa wymierzone prosto w serce, co mnie tak boli? Zrozumieć znaczenie tego. Wskazane jest zrozumienie zachowania dziecka w określonym kontekście, ponieważ zachowanie dziecka wynika z organizacji systemu, rodziny. Tu należy szukać przyczyny problemu, paradoksalnie zachowanie dziecka jest skutkiem, przyczyna tkwi w systemie, czyli w rodzinie. Rodzina jest "patchworkowa", przyczyną negatywnych zachowań dziecka są interakcje pomiędzy poszczególnymi elementami systemu. Proszę zastanowić się, czy przypadkiem, nie komentujecie Państwo rozstania matki chłopca z partnerem, przy dziecku? Czy nie krytykujecie Państwo matki chłopca? Należy opanować swoje emocje; złość.
Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie,

Z tego, co Pani opisuje, syn Pani partnera przeżywa pewne trudności, które utrudniają mu normalny kontakt z Panią. Prawdopodobnie są to uciążliwe myśli i emocje, przez co "wyładowuje je" źle Panią traktując, co oczywiście nie jest w porządku. Zachęcam Panią do skonsultowania się z psychologiem. Jego pomoc może okazać się potrzebna Kubie, natomiast dobrze, gdyby porozmawiał o tym z nim ktoś, wobec kogo ma obecnie dobre nastawienie.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG PSYCHOTERAPEUTA