Jak zmienić poziom HDL i LDL?

Jak szybko może się zmienić poziom HDL i LDL. W ostatnich miesiącach wskutek pewnie małej ilości ruchu, brak sportu (dieta przyzwoita) spadek HDL do 36, wzrost LDL do 142 przy TG 126, kiedy faktycznie należy brać leki, a kiedy "tylko" zebrać się i uaktywnić fizycznie (intensywnie :)
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wyniki przedstawione powyżej nie są złe. Oczywiście jedynie co możnaby poprawić to niski poziom HDL. Warto wprowadzić do swojego dziennego kalendarza zajeć ćwiczenia fizyczne, spożywa­nie umiarkowanych ilości alkoholu, utrata wagi, unikanie tłuszczów trans, które obniżają poziom HDL, jedzenie orzechów, stosowanie diety DASH lub śródziemnomorskiej. Dobrze jest również uważać z piciem coli. W dużym norweskim badaniu dowiedziono, że im wię­cej coli, także dietetycznej, piły osoby w różnym wieku, tym niższy miały poziom HDL. Ogranicz też spożycie cukru.