Jak zmienić swój wygląd i nastawienie do życia?

Witam.

Mam 15 lat. Od kilku miesięcy czuję się bardzo samotnie. Chciałabym mieć chłopaka, ale niestety jestem brzydka, gruba i chyba dlatego go nie mam, a bardzo mi brakuje bliskiej osoby. Czasami nie moge patrzeć, jak koleżanki przytulają się do chłopaków lub się całują :( Jak mogłabym zmienić swój wygląd? Czy można wyładnieć? Jest to możliwe? Moim największym kompleksem jest chyba waga, waże 65 kg przy wzroście 163cm. Mam odstający brzuch. Przez to mam niską samoocene i nie wierze w siebie. W domu są awantury, mój ojciec jest alkoholikiem. Moja mama nie żyje. W wakacje zginął w wypadku mój przyrodni brat. Mam jeszcze przyrodnią siostrę, w której mam wsparcie, ale widzę, że ona też cierpi po śmierci brata. Często mam załamania, myśle o śmierci, chce się zabić i już kiedyś myślałam o tym już tak na serio, ale oczywiście mój tata ani babcia (u której mieszkam), tego nie zauważyła. Napisałam już nawet list pożegnalny. Moje myśli samobójcze są już od kilku lat, jednak nigdy nie odważyłam się tego zrobić. Jestem nieśmiała chyba z tego powodu, że boje się odrzucenia. Nie potrafie rozmawiać z równieśnikami, przeszkadza mi to. Jak mam zmienić siebie? Chciałabym się cieszyć życiem i spełnić swoje marzenie. Marze o nagraniu płyty. Chodzę na lekcje śpiewu i ćwiczę głos, ale jednak myśle, że to nic nie da, bo w końcu wiadomo jaki jest polski show biznes... Liczą się tylko znajomości.... Mam chyba jakieś zaburzenia, bo w czasie jednego dnia potrafie cieszyć się życiem i wierze, że nagram płyte, a po kilku godzinach już chcę się zabić i nie widzę sensu życia. Co się ze mną dzieje?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

W wieku 15 lat jesteś na etapie przekształcania się z dziewczyny w młodą kobietę, Twoje ciało cały czas będzie pięknieć i dojrzewać ku kobiecości. Nad swoją sylwetką możesz popracować i spokojnie, bez drastycznych diet zrzucić kilka kilogramów. Wystarczy konsekwentne przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania (unikanie tłustych, smażonych potraw, fast foodów, słodyczy, jedzenia późnym wieczorem, spożywanie dużej ilości warzyw itp.) oraz codzienne dostarczanie organizmowi optymalnej ilości ruchu.

Proponowałabym Ci spotkanie ze szkolnym psychologiem. Twój tata i babcia mogą nie być świadomi tego, co się w Tobie dzieje, jak ich postrzegasz, co czujesz. Może dobrze byłoby porozmawiać z kimś bliskim z rodziny o Twoich zmartwieniach i myślach samobójczych, zamiast czekać aż sami się domyślą?

Zobaczysz również, że miłość przyjdzie z czasem, nie warto angażować się emocjonalnie w relację, która przyniesie ból i rozczarowanie. Na tego jednego jedynego czasem trzeba poczekać trochę dłużej, ale myślę, że warto. Masz pasję i talent - to nieprawda, że bez układów nie uda Ci się robić tego, co lubisz. Uwierz w siebie i postaraj się być dobra w tym, co Ciebie interesuje. Jestem przekonana, że dzięki temu spotkasz na swojej drodze ludzi, którzy tak jak Ty, kochają muzykę, mają podobne zainteresowania i marzenia.

Serdecznie pozdrawiam i namawiam do spotkania z psychologiem!