Jak zmniejszyć poziom wody i zwiększyć masę mięśni?

Mój skład ciała: waga 62kg, wzrost 175cm;woda 58%, 46,9 kg mięśnie, 2,5kg kości, 16,7% (10,1 kg) tłuszczu. Zapotrzebowanie kcal 1467; 16 lat-wiek metaboliczny. Przez liczne głodówki,diety mam teraz problem z utrzymaniem wagi ciała. Ćwiczę 4 razy/tyg spinning. Chciałabym się zapytać, czy mam zastosować oprócz regularnych posiłków jakąś suplementację aby uzupełnić braki. Chciałabym też wiedzieć, jak zmniejszyć poziom wody i zwiększyć masę mięśni (mimo ćwiczeń nie wiem dlaczego jest tak niska).

Poziomu wody absolutnie nie należy zmniejszać człowiek składa się z 50-60% z wody i taki poziom jest odpowiedni dla dorosłego człowieka, by jego organizm prawidłowo funkcjonował. Próby zmniejszenia ilości wody w organizmie mogą co najwyżej doprowadzić do chwilowego, ale dość przykrego w skutkach odwodnienia organizmu. Jeśli chodzi o zawartość masy mięśniowej to można ją zwiększyć połączeniem odpowiedniej diety oraz ćwiczeń, być może spinning to nie najlepszy sposób na rozwinięcie mięśny, przy tym rodzaju sportu pracują głownie dolne partie ciała. Proponuje się by sporty były na tyle różnorakie, by wpływać na wszystkie partie mięśniowe, tylko wtedy jest szansa, że mięśnie będą się cały czas rozwijać. Praca nad jedną grupą mięśni prowadzi albo do uzyskania braku proporcji w ciele lub do braku rozwoju tych mięśni. Na ten temat powinna Pani jednak porozmawiać z trenerem w fitness klubie. Jeśli chodzi o suplementację to najlepsze są świeże warzywa i owoce - to najlepsze źródło witamin i owoców i też najlepiej przyswajalne.

Witam serdecznie,

Mogę przypuszczać, że problem tkwi w nieodpowiednio zbilansowanej diecie, być może nie pokrywa Pani swego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Należy skupić się na właściwej diecie a suplementacja nie będzie konieczna. Witaminy i minerały najlepiej wchłaniają się z pożywienia a nie z suplementów. Co do kolejnego Pani pytania to ilość zatrzymanej w organizmie wody można zmniejszyć pijąc około 1,5-2l litrów czystej wody mineralnej dziennie, rezygnując z kawy, czarnej herbaty, soli i alkoholu. Musi Pani odpowiednio nawodnić swój organizm aby nie zatrzymywał wody. Jeżeli zbyt mało pijemy to organizm robi sobie zapasy, rezerwy wody i ją zatrzymuje. Wyniki które Pani podaje nie wskazuje jednak ile ma Pani tej wody zatrzymanej a raczej jaki jest % nawodnienia. Aby zwiększyć masę mięśni należy wykonywać systematyczne ćwiczenia, najlepiej z obciążeniem oraz stosować odpowiednią dietę.
Mięśnie tworzymy już w kuchni:)
Ogólnie rzecz biorąc zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta stanowi 70% sukcesu w dążeniu do wymarzonej sylwetki a ćwiczenia fizyczne stanowią 30% sukcesu. Ułożenie indywidualnej diety, dostosowanej do Pani potrzeb i stylu życia możliwe jest po szczegółowym wywiadzie dietetycznym przeprowadzonym przez specjalistę, ale już dziś mogę wysłać Pani podstawowe zalecenia: Powinien Pani jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk