Jak zmniejszyć wagę u 15-latka?

Dzień Dobry. Mój syn ma 15 lat, 89 kg i 178 cm wzrostu. Ze względu na chore kolana jego główną aktywnością fizyczną jest chodzenie. Czy chodzą da się schudnąć?? Wiem oczywiście, że dieta jest najważniejsza, ale czy lekkie spacery coś dadzą? I ile musi chodzić? Dziękuję.

Lek. Paweł Szadkowski

Długie chodzenie/bieganie może dodatkowo obciążyć stawy kolanowe. Wydaje mi się, że lepszy byłby rower zwykły/stacjonarny. Zalecany jest zwykle umiarkowany wysiłek aerobowy od 30-60 min 6-7 razy w tygodniu. Oczywiście bez postępowania diagnostyczno efekt będzie znikomy. Ze względu na wspomnianą przez pana chorobę stawów sugeruję skonsultować się wcześniej z lekarzem ortopedą.