Jak znaleźć sens swojego życia?

Mam 16 lat. Zaczęłam w tym roku liceum. Od jakiegoś czasu (4-5 tygodni) źle się czuję. Coraz częściej zastanawiam się nad sensem mojego życia. Wszystko, co kiedyś sprawiało mi przyjemność, teraz jest mi obojętne. W dawnej szkole byłam bardzo lubiana, każdy przepadał za moim towarzystwem. Teraz nie mogę złapać kontaktu z innymi ludźmi. Nie mam w ogóle na to ochoty. Całkowicie odseparowałam się od społeczeństwa. Wyłączam się. Nie wychodzę już z domu, z nikim się nie spotykam. Najchętniej mogłabym cały dzień spać i nie wychodzić z łóżka. Czasami płaczę i sama nie wiem dlaczego. Moje życie mnie męczy. Nie wynika z niego nic dobrego. Nie wiem, co się ze mną dzieje. Proszę was, pomóżcie mi!!!

Witaj!

Obawiam się, że zachorowałaś na depresję. Jednak na podstawie samego listu, nie jest możliwe postawienie pełnej diagnozy. Dlatego namawiałabym Cię, abyś jak najszybciej udała się do psychiatry i/lub psychoterapeuty. W leczeniu depresji, najlepsze efekty przynosi bowiem terapia łączona, czyli psychoterapia połączona z farmakoterapią. Leki stosunkowo szybko powinny przynieść poprawę nastroju, ale równie ważne jest dotarcie do źródła problemu, który wywołał objawy. Chciałabym tutaj zaznaczyć, że leczenia nie należy przerywać zaraz po nastąpieniu poprawy. Jest to podstawowy błąd, popełniany przez osoby cierpiące na depresję, ponieważ niedoleczona depresja niestety lubi powracać.

Proszę, nie lekceważ swoich objawów, bo mogą się nasilić. Im później rozpoczniesz leczenie, tym będzie ono trudniejsze. Dlatego szczerze Cię namawiam, abyś nie zwlekała z wizytą u specjalisty. Szkoda czasu na męczenie się z depresją, jeśli można jej się pozbyć, prawda?

Pozdrawiam Cię ciepło. W  razie wątpliwości pisz.