Jak zredukować tłuszcz na brzuchu?

Witam, mam na imię Paula, mam 18 lat. Ważę około 57-58 kg przy wzroście 160 cm. Może nie załamuję się tak strasznie wagą, ale denerwuje i spędza mi sen z powiek tłuszcz, który zalega mi na brzuchu. Nigdzie indziej nie tyję, jak właśnie w okolicach brzucha. Jem praktycznie wszystko,łącznie z każdym rodzajem warzyw, owoców itp. Mówiąc brzydko, jestem praktycznie wszystkożerna. Oczywiście z wyjątkami: nienawidzę tłustych dań. Nigdy nie zjem żeberek czy tłustego mięsa. Ale niestety jestem też uzależniona od słodyczy...nie jem codziennie oczywiście, ale przynajmniej 2 razy w tygodniu muszę, bo nie wytrzymam. Czy mogłaby mi Pani doradzić, jakie ćwiczenia czy ewentualnie dietę zastosować? Dodam też, że jestem średnio aktywna. Moje ćwiczenia, że tak powiem, ograniczają się do gry w siatkówkę 2 razy w tygodniu, jazdy na rolkach co jakiś czas, albo ewentualnie poćwiczę trochę sama w domu. Kiedy miałam 14 lat zaczęłam się drastycznie odchudzać bo miałam nadwagę.Schudłam bardzo dużo, ale moi rodzice zabronili mi się dalej odchudzać bo obawiali się, że wpadnę w anoreksję. Niestety powoli zaczął powracać mi tłuszcz na brzuchu, który zgubiłam odchudzając się wcześniej. Będę bardzo wdzięczna za rady udzielone. Naprawdę bardzo denerwuje mnie ten tłuszcz. Wstyd mi jest czasami, gdy przebieram się na wfie czy chcę iść na basen. Pozdrawiam, Paula

Witam serdecznie,

Rozkład tkanki tłuszczowej jest zdeterminowany genetycznie i niestety żadna dieta nie sprawi, że właśnie w tym miejscu tkanka tłuszczowa zacznie znikać, a w innych nie.

Prawdopodobnie gdybyś zaczęła się odchudzać brzuch stałby mniejszy, ale to dlatego, że tam właśnie zgromadziły się największe pokłady tłuszczu. A zawsze w pierwszej kolejności chudną te partie ciała, gdzie tkanki tłuszczowej jest najwięcej. Jednak nie jest możliwe zredukowanie jej w stu procentach. Jeśli ktoś ma predyspozycję do odkładania się tłuszczu w określonych partiach ciała to zawsze będzie się on właśnie tam odkładał.

Jak więc można walczyć z tłuszczem na brzuchu?

Przede wszystkim ważna jest aktywność fizyczna. Ja swoim pacjentom polecam "brzuszki", bo można je wykonywać w domu i o każdej porze dnia. Najlepiej zacząć od 20 minut dziennie i powoli zwiększać, w miarę wzrostu kondycji i siły mięśniowej. Dobry jest także areobic oraz basen. Polecam i jeszcze raz zaznaczam, że aktywność fizyczna jest tu kluczowa.

Pozdrawiam