Jak zrozumieć zachowanie byłego partnera?

Mam z byłym facetem dziecko. Uciekłam w ciąży, zmienił się, uderzył mnie i groził nożem. Od roku wszystko chciał naprawić, pisał że kocha i co mam zrobić aby nas odzyskać. Napisałam mu ze wina leży po obu stronach ale on powinien iść do lekarza bo jest za nerwowy. Nagle zaczął mnie wyzywać, że sama mam się leczyć ze pozaluje wszystkiego i chce odzyskać córkę. Nie dawno zaczął mi wysyłać zdjęcia z inna kobieta i ze ja kocha a mnie nie a innego dnia że ją zostawi bo jest za młody. Co z nim jest?

Dzień Dobry Pani,

Mocno zachęcam Panią do zadbania o siebie, swoje potrzeby i Pani Dziecka.

Proszę nie czekać, skontaktować się z psychologiem, celem nabycia właśnie umiejętności zadbania przede wszystkim o swoje potrzeby, by mogła Pani rozpoznać, co Pani służy, a co nie.

O skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego, proszę poprosić lekarza pierwszego kontaktu - w ramach NFZ-tu lub prywatnie.

Na teraz, proszę również zwrócić się telefonicznie do Ośrodka Interwencji Kryzysowej, w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu - gdzie bezpłatnie otrzyma Pani wskazówki (po wstępnym rozpoznaniu Pani sprawy), jak postępować z byłym Partnerem.

Życzę Pani tylko skutecznego zadbania o siebie,
Irena Mielnik-Madej

Z tego co Pani pisze to ma on problemy z emocjami. Jakie to są problemy - trudno diagnozować z krótkiego opisu. Wydaje się jednak, że potrzebuje pomocy specjalisty. Pani ze swojej strony - żeby lepiej zrozumieć swoją sytuację życiową i pojawiające się trudności - także może chodzić do psychologa lub psychoterapeuty. Takie rozmowy mogą pani bardzo pomóc.

pozdrawiam Panią, RG.

Witam serdecznie,

Zachowanie byłego partnera jest wysoce ambiwalentne - raz chce naprawiać wyrządzone krzywdy, a raz jest agresywny i wulgarny. Czy nadużywa on alkoholu? Jak wyglądała jego sytuacja rodzinna? - tak naprawdę jest wiele pytań, które można by było zadać, jednakże nie jestem w stanie pomóc przez internet. Na pewno zachowanie mężczyzny jest niepokojące i warto, by skorzystał z pomocy psychologa/psychoterapeuty i z konsultacji z psychiatrą, aby mógł usłyszeć diagnozę i zaczął nad sobą pracować.
Jednakże warto, by w tym całym zamieszaniu nie zapomniała Pani o sobie samej. Napisała Pani tutaj krótki opis jego zachowań, pytając, co się z nim dzieje. Wydaje mi się, że mając dziecko z tym człowiekiem i przeżywając jego liczne skrajne ataki przez długi okres czasu, sama chciałaby Pani, aby ktoś mógł Pani pomóc odciąć się od niego. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który przy odpowiednim wsparciu, pomoże Pani nakierować uwagę na siebie.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA