Jak zrzucić 10kg w ciągu 2 miesięcy? Jaka dieta?

Witam. Mam 20 lat, 162 cm wzrostu i ważę ok.63 kg. Chciałabym w ciągu ok.2 miesięcy schudnąć ok. 8-10 kg. w tym wyszczuplić uda i brzuch. Od 2o stycznia zaczęłam się odchudzać na swój sposób, ale do dziś zrzuciłam zaledwie 2 kg i waga nie chce dalej ruszyć, skacze od 63 do 63.8, i nie wiem co mam robić,aby schudnąć.... Od stycznia zaczęłam jeść trochę mniejsze porcje, np. na śniadanie 1 kanapka chleba białego z szynką i papryką, lub z białym serem, obiad jem normalny, czyli trochę warzyw mięso, czy jakiś makaron, a na kolację jem grapefruita lub jogurt 0% z Sanoka z otrębami owsianymi i cynamonem... do tego piję ok. 1l wody dziennie i ok 5/6 kubków zielonej herbaty... słodyczy praktycznie nie jadam... Dodam jeszcze, że kolacje jem do 18... Jestem aktywna fizycznie, tzn. ok. 30 minut wykonuje ćwiczenia: skłony w przód, na boki, ćwiczenia z hantlami na ręce i przysiady na rozciąganie ud, a później ok.30-40 minut jeżdżę na rowerku stacjonarnym, posiadam agrafkę, ale mało na niej cwicze:/...pomimo tych ćwiczeń i sposobu jedzenia moja waga nie chce drgnąć...i nie wiem co jest... Moja motywacja już powoli maleje... boję się, że dam sobie spokój,a muszę schudnąć... do maja te 8-10kg. Dodam, że nie jestem na nic chora. Dlatego też proszę o porady aby udoskonalić sposób jedzenia i chciałabym dowiedzieć się co robię źle, jeszcze coś czasu zostało także myślę, że dam rade zrzucić te kg... Pozdrawiam

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pani BMI wynosi 24,04 i jest w normie. Jednak dla młodych osób wskazane jest aby BMI wynosiło ok 21.
Opisany jadłospis jest nieco zdawkowy. Dlatego mogę przedstawić kilka rad, jak można go udoskonalić. Na śniadanie powinna Pani spożywać pieczywo razowe/żytnie/graham, dodatkowo dobrym rozwiązaniem będą płatki owsiane na mleku 0,5% tłuszczu z jabłkiem lub innymi owocami. Powinna Pani także spożywać II śniadanie, nieco mniejsze od pierwszego. Następnie na obiad najlepsze są potrawy gotowane na parze lub w wodzie, albo pieczone w rękawie foliowym - mięso, warzywa. Powinna Pani wybierać chude gatunki mięs - głównie drób, królik, cielęcina. Z węglowodanów największy udział powinny stanowić pełnoziarniste makarony, brązowy ryż, grube kasze. Nie wolno zapominać o odpowiedniej ilości warzyw w ciągu dnia.
Następnym posiłkiem może być podwieczorek (opcjonalnie) - złożony z chudych przetworów mlecznych, owoców (max 1-2 porcji dziennie).
Kolację spożywa Pani o wskazanej porze. Zalecane są tu sałatki warzywne, chude przetwory mleczne.
Proszę także nie zapominać w swoim menu o rybach, olejach roślinnych dodawanych w ograniczonej ilości do sałatek na zimno - głównie oliwa z oliwek lub olej rzepakowy.
Ważnym uzupełnieniem menu są nasiona roślin strączkowych - w tym celu polecam zapoznanie się z przepisami przygotowania potraw z soi, cieciorki, fasoli, soczewicy itp.

Ćwiczenia są niezwykle wskazane w odchudzaniu. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na zajęcia sportowe (zwiększają motywację) ale także można ćwiczyć w domu.

Pozdrawiam