Jak zwalczyć agresję?

Witam. Mam wiele problemów w życiu, jednak jeden poważny utrudnia mi normalne funkcjonowanie. Niszczę wszystko, co wcześniej zbudowałam, niszczę wszelkie związki w moim życiu, niszczę miłość, rodzinę, wszystko na czym mi zależy. Jestem osobą wykształconą, pracuję na kierowniczym stanowisku, tak naprawdę osiągnęłam wiele, jednak jeszcze wiele przede mną. Mam stresującą pracę, w której mobbing jest na porządku dziennym, pracuję po 10-11 godzin dziennie, przez co jestem fizycznie i psychicznie wykończona, mój związek się rozpada, gdyż wszelkie frustracje z pracy wyładowuję na partnerze. Jednak największym moim problemem jest moja reakcja na sytuacje kryzysowe. Jestem bardzo agresywna, wpadam w histerię, wpadam w szał, jestem zdolna uderzyć, nie raz, ale kilka, a nawet kilkanaście, w dosłownym znaczeniu pobić drugą osobę, moje ataki furii są nie do zniesienia, nie potrafię nad tym zapanować, stres, który się we mnie kumuluje wybucha w bardzo agresywny sposób. Chciałabym iść do psychologa, pomóc sobie, bo wiem, że zniszczę wszystko, co kocham, jednak moim drugim problemem jest to, że mam fobię społeczną. Nie wiem, czy będę w stanie się uzewnętrznić przed lekarzem. Studiowałam psychologię, więc wiem, jak powinnam sobie radzić ze stresem, z takimi sytuacjami, i wiem co powie mi lekarz, stąd też moje obawy przed taką wizytą, bo wiem, że nie powie mi nic, czego bym nie wiedziała. Jednak z drugiej strony wiem, że nie będę w stanie sama zapanować nad soba, boję się, że zranię najbliższych jeszcze bardziej. Czy tabletki uspokajające mogą mi pomóc zatrzymać moje ataki? Obawiam się, że po ich odstawieniu wróci to samo, a nawet ze zdwojoną siłą, jak mam sobie poradzić, by nie zniszczyć tego, co mi pozostało? Jak mam otworzyć się na wizytę u psychologa? Czy powinnam lepiej wybrać się do psychiatry i zacząć leczenie farmakologiczne?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

rozumiem, iż to dla Pani trudna sytuacja. Myślę, że zastanowienie się nad korzyściami płynącymi z wizyt u psychoterapeuty może w pewnym stopniu ułatwić podjęcie takiej decyzji. Proszę również mieć na uwadze, iż każdy brak korzyści, może być traktowany jako strata.

W trakcie rozmów z terapeutą może Pani przeanalizować tak swoją sytuację zawodową, jak i osobistą, w celu poszukania rozwiązań w trudnych sytuacjach. Złagodzenie napięć, do których dochodzi w pracy, z pewnością uspokoiłoby sytuację domową. Gdyby więc rozważyć różne możliwości radzenia sobie w tych trudnych, konfliktowych sytuacjach, płynące z każdej z nich korzyści i wynikające z niej zagrożenia, z pewnością łatwiej byłoby wybrać konkretną, adekwatną. Dodatkowo miałaby Pani zapewne również możliwość nauczenia się odpowiednich technik regulowania emocji.

Napisała Pani, iż studiowała psychologię. Myślę, że byłaby więc to świetna kontynuacja Pani rozwoju zawodowego oraz osobistego. W trudnych sytuacjach silnego i przewlekłego napięcia, jak z pewnością Pani doskonale wie, pojawiają się niezwykle nasilone emocje, które często bywają złym doradcą. Ważne jest więc, by wówczas część energii włożyć w spotkania mające na celu zniwelowanie tych odczuć i dzięki temu sprawniejsze funkcjonowanie. Dlatego również psychologowie i psychiatrzy nierzadko korzystają z zajęć wsparcia i prewencji psychologicznej nazywanych Grupami Balinta. Być może terapeuta, z którym będzie Pani pracować, korzysta z tej formy zajęć?

Wydaje mi się, iż odczuwa Pani potrzebę kontroli agresywnych zachowań i zapanowania nad przykrymi emocjami. Psychoterapia z pewnością wiele może Pani zaoferować.

Z opisu wnioskuję, iż może Pani, właśnie w związku z nasileniem tych doznań, mieć pewne trudności podczas rozpoczynania zajęć z terapeutą. Z pewnością ogromne napięcie nie będzie dobrze wpływać na skuteczność terapii. Dlatego proponuję Pani w pierwszej kolejności udanie się do lekarza psychiatry, który zapewne przepisze Pani odpowiednie leki, umożliwiające pełniejsze korzystanie ze spotkań terapeutycznych.

Pozdrawiam serdecznie