Jak zwalczyć nieśmiałość u dziecka?

Córka rok i siedem miesięcy nieśmiała na ulicy gdy ktoś obcy do niej podejdzie płacze bardzo z domownikami też nie chcę zostawać toleruje najbardziej tylko mnie "mamę" nie.pozwala zrobić domowych czynności cały czas chce być na rękach lub żeby sie z nią bawić a gdy na chwilę zniknie jej z oczu zostawię np z tatą płacze niemiłosiernie z dziećmi Też nie chcę się bawić stoi obok mnie i trzyma się za ręke co dalej robić???? Tłumacze corce zachęcam do zabawy ale bez rezultatów proszę o radę

Dzień Dobry Pani,

Pani Córeczka potrzebuje Pani oznak i słów wsparcia, bezpieczeństwa i cierpliwej zachęty.
Kluczową zasadą w pracy z nieśmiałością u dziecka jest zasada akceptacji, a nie zasada "na siłę".

Zachęcam Panią nadal do stwarzania bezpiecznej przestrzeni, cierpliwego i delikatnego pokazywania możliwości doświadczania kontaktu z innymi dziećmi.

Nowe sytuacje są konieczne do optymalnego rozwoju.

Proszę nie "walczyć" i dać jeszcze chwilę czasu sobie i Córeczce...

Zawsze może Pani poszukać porady u pediatry i psychologa dziecięcego.

Z przesłaniem tylko pomyślności i radości,
Irena Mielnik-Madej
aneris@op.pl

Witam
Proponuję zgłosić sie z dzieckiem do psychologa dzieciecego ,aby zdiagnozować przyczyny opisanych zachowań i podjąć określone działania terapeutyczne.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Witam,

Córeczka jest jeszcze malutka - rok i 7 miesięcy. W tym czasie mama jest dla dziecka głównym źródłem poczucia bezpieczeństwa. Dziecko w taki sposób reaguje, gdy brakuje mu dostatecznej uwagi. Proszę być blisko córki i wspierać ją. Przede wszystkim ważne jest, by bezwarunkowo dawać dziecku akceptację. Jeżeli zachowania takie będą się długo utrzymywać - można skonsultować się z psychologiem dziecięcym, lecz nie uważam by było to konieczne w tym momencie. Teraz ważne jest zaakceptowanie reakcji córki i obserwowanie ewentualnej kontynuacji takiego zachowania.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA