Jak zwalczyć wszy i gnidy?

jak pozbyć się wszy i gnid moje dziewczynki mają bardzo gęste włos,obecnie stosuję szampon sora forte i wyczesuję je co dzień kilka razy,co jeszcze mogę zrobić ????

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie zwlekaj z leczeniem, ponieważ wszy rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Kup w aptece jeden z dostępnych bez recepty preparatów. Mają one postać szamponu, płynu lub pianki. Zawierają silnie działające substancje chemiczne lub składniki roślinne. Uważnie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania i ściśle przestrzegaj zaleceń producenta. Pamiętaj, że są to preparaty trujące, dlatego głowę trzeba myć tak, aby preparat nie miał kontaktu z resztą ciała. Po zabiegu dziecko może swędzić skóra na głowie. To normalne i powinno samo minąć. Po zastosowaniu preparatu dorosłe osobniki powinny wyginąć. Po wymyciu głowy trzeba je dokładnie wyczesać. Do większości preparatów jest dołączony specjalny, gęsty grzebień. Problemem są jednak gnidy, które bardzo mocno trzymają się włosa. Tutaj samo czesanie nie wystarczy. Trzeba dokładnie przejrzeć włosy pasmo po paśmie i ściągnąć jajeczka palcami. Na włosach w odcieniu blond trudno je zauważyć, ponieważ mają szaro-beżowy kolor. Największe skupiska można znaleźć za uszami i nad karkiem. Pozostawienie gnid może niestety spowodować nawrót choroby. Ponieważ wyczesywanie jest pracochłonne i wymaga dużo cierpliwości ze strony dziecka, na ogół konieczne jest skrócenie włosów. W większości przypadków wszy można zwalczyć w domu i choć jest to pracochłonne, nie wymaga wizyty u lekarza. Konsultacji wymagają sytuacje, gdy: zakażone jest dziecko, które nie skończyło jeszcze dwóch lat, dziecko ma alergię lub astmę, wszy pojawiają się w brwiach lub rzęsach.