Jak zwalczyć wysoki cholestelor, unikając leków?

jak zwalczyć wysoki choleselor unikajac leków?Mam stałą chorobę od 7 lat Toczeń układowy w przebiegu którego mam przewlekłą chorobę nerek,obecnie zaostrzenie choroby trwające ponad miesiąc,leki przyjmujące to:encorton 10mg rano,2x 125 cyklosporyna w postaci Neoral i enerenal 10

Witam. Nie zawsze można zadowalająco obniżyć poziom cholesterolu niefarmakologicznie. Niemniej jednak są 2 czynniki - dieta i wysiłek fizyczny dostosowany do możliwości. Obydwa elementy są u Pani ograniczone ze względu na choroby towarzyszące ale w diecie unikamy tłuszczów zwierzęcych poza rybim, zmniejszamy spożycie mięsa jako takiego (poza rybami), ograniczamy cukry proste (cukier, słodycze, ciasta, ale również miód czy w nadmiarze owoce i soki). Postawmy na warzywa, one poza małą kalorycznością dostarczają witamin i mikroelementów. Również wysiłek fizyczny jest bardzo ważny - nie chodzi o maratony czy wyścigi, ale np. codziennie dwie rundu spaceru wokół osiedla - podstawa to systematyczność