Jak zwalczyć zaparcia w ciąży?

Witam,
jestem w 18 tyg. ciąży i dokuczają mi zaparcia. Do tej pory wystarczała dieta i zjadanie owoców kiwi, ale od jakiegoś czasu to nie wystarcza.
Czy mogę jeszcze w jakiś inny sposób sobie pomóc? Boję się, że z biegiem czasu zaparcia staną się jeszcze bardziej dokuczliwe.
Nadmieniam, iż przed ciążą też miałam problemy, ale są różne środki farmakologiczne, które z powodzeniem stosowałam. Teraz gdy jestem w ciąży nie wszystko można stosować.
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam,
jestem w 18 tyg. ciąży i dokuczają mi zaparcia. Do tej pory wystarczała dieta i zjadanie owoców kiwi, ale od jakiegoś czasu to nie wystarcza.
Czy mogę jeszcze w jakiś inny sposób sobie pomóc? Boję się, że z biegiem czasu zaparcia staną się jeszcze bardziej dokuczliwe.
Nadmieniam, iż przed ciążą też miałam problemy, ale są różne środki farmakologiczne, które z powodzeniem stosowałam. Teraz gdy jestem w ciąży nie wszystko można stosować.
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

Witam!
Z działań pozafarmakologicznych, w ramach zwalczania zaparć, zalecany jest także umiarkowany wysiłek fizyczny. Może Pani zastosować tę metodę, jeśli tylko Pani ciąża przebiega całkiem prawidłowo (należałoby skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym). Są również środki poprawiające perystaltykę jelit, na bazie roślinnej, które można stosować w ciąży (niestety nie mogę tu podać nazwy, proszę spytać w aptece).
Pozdrawiam serdecznie!