Jaka dieta jest najlepsza na odporność?

Dzień dobry! Od dłuższego czasu (około 2 lat) mam bardzo słabą odporność, tzn. z byle powodu łapią mnie infekcje grypopodobne. Nie choruję na nic przewlekle,morfologię mam dobrą, dostarczam dużo białka wraz z dietą. Chciałbym dowiedzieć się jakich minerałów i witamin może mi brakować oraz jakie badania zrobić w kierunku wykrycia przyczyny. Jaka dieta jest najlepsza na odporność?

Lek. Paweł Szadkowski

Infekcje sezonowe ('przeziębienia') nie pozostawiają po sobie swoistej odporności i może zdarzyć się kilka infekcji 'pod rząd'. Niepokojące są takie, które przebiegają ciężko lub wymagają skomplikowanego leczenia antybiotykami. O kryteriach i badaniach w kierunku niedoborów odporności może pan poczytać w artykule: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.15.17. Najlepszą będzie zdroworozsądkowa, zróżnicowana dieta bogata w warzywa i owoce.