Jaka dieta mi skutecznie pomoże? Pomocy!

Witam. Mam 15 lat i przy wzroście ok. 160 cm, ważę 56 kg. Nie jestem przesadnie gruba, ale mam problem z udami, choć i z brzuchem są problemy, ale mniejsze. Problemem też jest to, że mam wielki apetyt. Co chwilę coś podjadam. Próbowałam próbować z dietami, ale mi nie wychodziło. Proszę o pomoc.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 21,87 i znajduje się blisko 75 percentyla, co oznacza, że Twoja masa ciała jest prawidłowa. Nie potrzebujesz diety odchudzającej. Jedyne co możesz zmienić w swoim żywieniu to nawyki, na bardziej zdrowe oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

Postaraj się spożywać ok. 4-5 posiłków dziennie i nie podjadać między nimi. Jeżeli będziesz trzymała się regularnych pór posiłków, nie odczujesz głodu między nimi. Uregulujesz w ten sposób swój metabolizm.

Codziennie spożywaj śniadanie oraz II śniadanie. Nigdy nie pomijaj tych posiłków, gdyż są one najważniejsze, aby 'nastroić' poziom cukru we krwi na cały dzień.

Spożywaj produkty wartościowe - pełnoziarniste produkty zbożowe (razowe/żytnie pieczywo, grube kasze, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy lub paraboiled, płatki owsiane, jęczmienne, żytnie), mleko i jego przetwory (bez cukru i słodkich dodatków), chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce.

Dodatkowo postaraj się być aktywną fizycznie. Najbardziej skuteczne są ćwiczenia grupowe (np. aerobic dla dziewcząt), gdyż mobilizują i są regularne.

Pozdrawiam