Jaka dieta przy takiej nadwadze?

Mam 14 lat, 180 cm wzrostu i ważę 96 kg. Chciałabym schudnąć chociaż z 10 kg, ale nie chcę przechodzić na jakąś dietę cud! Podpowiedzcie mi co mam jeść, a czego nie. HELP!

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 29,62 i jest powyżej 97 percentyla, co oznacza, że masz znaczną otyłość. Polecałabym wizytę u dietetyka, któremu należałoby przedstawić wyniki badań krwi. Niekiedy otyłość wynika z przebiegu innych chorób, a nie tylko samej nadkonsumpcji żywności.

Nie przeprowadzając z Tobą wywiadu żywieniowego trudno jest określić dlaczego masz otyłość i w jaki sposób z nią walczyć. Nie polecam stosowania diet alternatywnych, szczególnie dlatego, że jesteś w okresie dojrzewania i Twoja dieta powinna być uboższa w energię pochodzącą z tłuszczu i węglowodanów, ale nie można jej zubożyć w składniki mineralne i witaminy oraz białko.

Pokarmy jakie są niedozwolone w takiej diecie to żywność typu fast-food, słodkie napoje gazowane, przekąski typu chipsy, paluszki, słodycze (batony, cukierki), ciasta i ciasteczka. Ponadto powinnaś ograniczyć zawartość tłuszczu w diecie - sery żółte, pełnotłuste przetwory mleczne (zastąpić je można produktami 0,5% tłuszcz) oraz zrezygnować ze smażenia tradycyjnego.

W Twojej diecie powinny dominować produkty pełnoziarniste (pieczywo razowe, żytnie, graham), płatki zbożowe nie przetworzone - czyli owsiane, jęczmienne, żytnie. Koniecznie należy zrezygnować z płatków kukurydzianych, słodzonych, z czekoladą i innymi dodatkami. Produkty mięsne, które powinnaś spożywać to głównie chudy drób bez skóry, chuda wołowina, cielęcina. Dieta musi być bogata w warzywa (jak najmniej rozgotowane, najlepiej surowe) i jedną porcję owoców dziennie. Nie zapomnij też o napojach - woda mineralna, herbaty bez cukru.

W ciągu dnia powinnaś spożywać 4-5 małych posiłków.
Więcej informacji znajdziesz w artykule http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-z-nadwaga http://portal.abczdrowie.pl/sniadania-dla-dzieci http://portal.abczdrowie.pl/dieta-odchudzajaca-dla-dzieci .

Pozdrawiam