Jaką dietę powinnam stosować dla 15-letniego syna z kłębuszkowym zapaleniem nerek?

Witam serdecznie.Jaką dietę powinnam stosować dla 15 letniego syna z kłębuszkowym zapaleniem nerek-nefropatia IGA

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.Aby nerki funkcjonowały prawidłowo, ważna jest prawidłowa dieta, która dobierana jest indywidualnie do każdego chorego. Polega ona na:

praktycznym wyłączeniu białka jako źródła najbardziej niepożądanych w końcowym bilansie przemiany materii substancji toksycznych,
pokrywaniu zapotrzebowania energetycznego węglowodanami (głównie cukrem) i łatwo strawnymi tłuszczami,
wykluczeniu praktycznie soli kuchennej, aby zmniejszać retencję (zatrzymywanie w organizmie) wody,
znacznym ograniczeniu przyjmowania niepożądanego potasu,
ograniczeniu płynów do niezbędnego minimum (przy zachowanym prawidłowym ich bilansie).
Chory je kasze, makarony, ryż, soki, sucharki, czerstwe pieczywo, kompoty, owoce, purée ziemniaczane. Jeśli stan na to pozwala – lekarz pozwala na włączenie mleka, twarogu, ryb i białka jajek. Nie można jeść: pieczywa solonego, pikantnych, solonych i tłustych serów, kiszonek, tłuszczów w większych ilościach, tłustego mięsa i podrobów, ryb wędzonych, produktów peklowanych i marynowanych, ostrych przypraw oraz wszelkich produktów strączkowych.

Niezmiernie ważne jest regularne zażywanie leków usprawniających przesączanie nerek. W okresach zakażeń narządu moczowego niezbędne jest dodatkowe leczenie przeciwbakteryjne (stosowanie antybiotyków). W okresach zaostrzeń niewydolności nerek konieczne jest leczenie szpitalne i forsowanie diurezy, czyli przesączania kłębuszków nerkowych.