Jaką dietę powinnam stosować podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, mam 22 lata, 175 cm wzrostu, waga 85. Rok temu stosowalam dietę 1000 kcal. Straciłam 12 kg, ale niestety po zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych waga wróciła. Nie jem słodyczy, chleba białego, nie jadam kfv ani innych podobnych rzeczy, pije wodę niegazowaną, śniadanie zawsze jem rano, z obiadem gorzej bo nie mam czasu gotować, kolacja do godz 18, góra 20, aktywność fizyczna - biegałam, ale przestałam. Jaka dieta byłaby dobra dla mnie? Mam dużą motywacje, proszę o rade. Chorób przewlekłych nie posiadam. Prosze o pomoc, pozdrawiam
22 LAT ponad rok temu

Witam!

Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne wynosi około 2300 kcal. Oznacza to, że dietę powinna Pani zacząć od kaloryczności 1300 i stopniowo ją zmniejszać. Dolna granica kaloryczności każdej diety powinna wynosić 1000 kcal - mniejsza może powodować osłabienia i niedobór składników odżywczych.

Dieta 1300 kcal to tak naprawdę dieta, w której może Pani wszystko jeść, aby tylko dzienna kaloryczność nie przekraczała tej granicy. Jeśli jest Pani często głodna i ciężko się najada, proponuje się wtedy produkty niskokaloryczne, ponieważ można ich zjeść więcej. Jeśli ma Pani "mały żołądek" można w diecie uwzględnić produkty bardziej kaloryczne, a za to mniejsze objętościowo. Takie diety są stosowane w poradniach żywieniowych i przynoszą najlepsze rezultaty.

Ważne jest, aby tych 1300 kcal było podzielone na 5 posiłków w odstępach około 3 godzin. Częste jedzenie niewielkich porcjii poprawia przemianę materii i zmniejsza napady głody, po których je się najczęściej zbyt duże ilości jedzenia, które nie mogą być strawione przez organizm za jednym zamachem i najczęściej są magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej.

Do tego zalecana jest oczywiście aktywność fizyczna. Nie tylko poprawi metabolizm i wspomoże spalanie tkanki tłuszczowej, ale i ma działanie motywujące - po dużym wysiłku mamy mniejszą ochotę zniweczyć swoje osiągnięcia "czymś dobrym".

Jeśli nie ma Pani czasu na obiady to proponowałabym szykować sobie sałatki. Dobrze zbilansowana sałatka obiadowa zawiera węglowodany - ryż, makaron, kaszę, białko - mięso, ser, jajka, ryby, tłuszcz - oliwa z oliwek oraz warzywa.

Zachęcam do uregulowanego trybu jedzenia, bo to zawsze pomaga schudnąć. Pozdrawiam