Jaką długość powinna mieć szyjka macicy w ciąży?

Witam! Jestem w 27 t.c. i ostatnio na USG dopochwowym wyszło, że skróciła mi się szyjka macicy - ma 28 mm. Chciałabym się dowiedzieć jaką długość powinna mieć.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Idealna długość szyjki macicy w ciąży, określana w USG, to 38-42 mm. Rzadko jednak udaje się "wpasować" w te granice. W praktyce, szyjka stopniowo skraca się wraz z czasem trwania ciąży.

Tak naprawdę istotna jest nie tyle długość szyjki, co stan jej uścia wewnęrznego. Jeśli jest ono zamknięte, to przy Pani długości nie ma powodów do niepokoju. Należy kontrolować stan szyjki w kolejnych badaniach wewnętrznych i USG.

Pozdrawiam serdecznie!