Jaka ilość spermy jest potrzebna do zapłodnienia?

jaka ilość spermy jest potrzebna do zapłodnienia ? ilu dniowa ? ile jądra muszą produkować spermę żeby była najlepsza do zapłonienia ? i czy wyprorokowana sperma traci na wartości gdy nie dochodzi do wytrysku czy jak jest stara to jest utylizowana i zaczyna się produkcja nowej ? ;)

Mikołaj Cyganok

Witam! Nie tylko ilość, ale również jakość nasienia decyduje o potencjalnej zdolności do zapłodnienia. Oprócz należnej objętości ejakulatu, który o zdrowego, dorosłego mężczyzny powinien wynosić od 2 do 6 ml, istotna jest też koncentracja plemników w jednym ml 20mln/ml (łączna ilość w ejakulacie >40mln), oraz rodzaj ruchów, jaki wykonują plemniki (Pożądane to ruch typu A i B). Wszystkie te parametry można określić za pomocą badania nasienia w laboratorium, próbka nasienia zgodnie zaleceniami powinna być pobrana do badań po min. 8 dniach abstynencji seksualnej. Istotny wpływ na żywotność plemników mają: alkohol, narkotyki i stosowane leki.