Jaka jest interpretacja wyników badania KT klatki piersiowej?

Dzień dobry. Proszę o interpretację wyników kt klatki piersiowej. Jestem palaczem. Podczas ostrego zapalenia oskrzeli skierowano mnie na badanie rtg, które wykazało wyraźnie powiększony cień wnęki lewego płuca. Szybko uzyskałam termin tomografii. Oto opis: W miąższu obu płuc zmian ogniskowych nie wykazano. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk płucnych nie powiększone(w prawej wnęce pojedynczy węzeł chłonny dł 7mm w krótkiej osi). Czy zdaniem w nawiasie powinnam się martwić?

Lek. Paweł Szadkowski

Żeby zinterpretować to badanie należy je zestawić z Pani obrazem klinicznym, najlepiej udać się w tym celu do lekarza kierującego na badanie. Pojedynczy węzeł nie przekraczający 1 cm to raczej nic niepokojącego, ale należy pamiętać, że takie badanie zawsze będzie charakteryzować się ograniczoną czułością i specyficznością.