Jaka jest przyczyna obecności guzków wątroby?

Czym mogą być bardzo liczne guzki na wątrobie wielkości od 6 do 12 mm (wg wczorajszego badania USG jamy brzusznej jest ich od 45 do 50, są tylko na segmentach 6 i 7 - prawy płat; dodam, że pozostałe organy są czyste wg tego badania). Problem dotyczy mojej żony, 38 lat, która od mniej więcej dwóch miesięcy skarży się na ból w prawej części brzucha po jedzeniu i na osłabienie. Jednocześnie nie ma żółtaczki czy wzdęć, i trzyma normalną wagę, tzn. nie chudnie. Jest osobą szczupłą i dbającą o siebie, nie stosuje żadnych używek oprócz kawy, którą pije codziennie, ale w rozsądnych ilościach. Oczywiście lekarz od USG polecił nam wykonanie i tomografii, i rezonansu, jak on powiedział "w celu wykluczenia spraw onkologicznych", jednak niepokoi nas tak duża liczba tych guzków. Rozumiejąc to, że może to być nowotwór, chcę zapytać, czy są inne choroby wątroby, przy których pojawiają się takie guzki? Czy to mogą być naczyniaki wątroby, o których napomknął lekarz od USG? A może coś jeszcze innego? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. G.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Aby potwierdzić jednoznacznie charakter tych zmian konieczne jest wykonanie biopsji wątroby.