Jaka jest przyczyna odstawania kości ogonowej?

Witam,przez ostatnie 4 miesiące byłam na intensywnej redukcji,schudłam dość mocno i bardzo uwidoczniła mi się kość ogonowa,wręcz odstaje ( nie boli wgl.) ale za to bardzo mi przeszkadza tj.uwiera przy ćwiczeniach czy też siedzeniu.Możliwe też że przy ćwiczeniach gdzieś została stłuczona ale ten stan utrzymuje się już drugi miesiąc i wygląda bardzo nieestetycznie.Co mogłabym z tym stanem zrobić?Czy ten stan jest normalny ze przy odsłonięciu tkanki tłuszczowej się po prostu uwidoczniła i po przejściu na mase powróci do pierwotnego stanu czy jest to nienaturalne?Mogę podesłać jej zdjęcie dla zobrazowania.

Lek. Paweł Szadkowski

Kość ogonowa składa się z trzech do pięciu (zwykle czterech) zrośniętych ze sobą kręgów guzicznych (ogonowych). Jej anatomia u poszczególnych osób może się różnić. Prawdopodobnie jej odsłonięcie wynika, tak jak pani napisała, ze znacznej redukcji tkanki tłuszczowej. Ból dość często może być wynikiem jej stłuczeniem/urażeniem przy niewłaściwie wykonywanych ćwiczeniach i powinien przejść w przeciągu tygodnia lub dwóch. Jeśli problem anatomii kości bardzo pani przeszkadza może pani wykonać zdjęcie RTG i udać się do lekarza ortopedy w celu kontroli.