Jaka jest przyczyna przewlekłych i częstych biegunek?

Crohn, Wzjg? Co to badanie oznacza? Od 9 lat mam przewlekłe biegunki do 30 x na dobe i silne bóle brzucha jakby ktoś ciał nożem. 2 kolonoskopie były z czego jedna na oko pokazała zdrowe jelito, a naciek zapalny w histopatologii, druga polipa zapalnego i nacieki zapalne również tylko w histopatologii , trzecia po raz pierwszy w życiu pokazała zapalenie endoskopowe z zatarciem siatki naczyń i w jelicie kretym z kosmkami zmienionymi zapalnie, oraz nadzerkami. Obraz histopatologiczny brzmi: fragmenty błony śluzowej jelita cienkiego o pogrubialych kosmkach, z obrazem rozrostu krypt. W blaszce właściwej widoczne grudki chłonne, obrzęk, przekrwienie i skapy naciek zapalny złożony z limfocytow, plazmocytow i eozynofilow. Nablonek powierzchni kosmkow z pomnozeniem komórek kubkowych (cecha przewlekłego zapalenia), fragmenty błony śluzowej jelita grubego o regularnie rozmieszczonych kryptach, z obrzękiem, wybroczynami krwawymi, grudkami chlonnymi i skapym rozproszonym naciekiem zapalnym złożonym z komórek limfoidalnych w blaszce właściwej. Nie stwierdza się cech mikroskopowego limfocytarnego, ani kolagenowego zapalenia jelita. I moje pytanie. Czy to wygląda na Crohna lub wzjg? Męczy mnie czekanie tyle lat na diagnoze z bólami brzucha i biegunka nie dająca normalnie funkcjonować...

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Z opisu nie wynika jednoznacznie iż jest to zespół Crohna. Radziłbym skonsultować ten wynik z gastroenterologiem.