Jaka jest przyczyna urojeń u osoby z cukrzycą?

Z żoną opiekujemy się teściową, która ma 66 lat i od 15 lat choruje na cukrzycę typu 2. Parę miesięcy temu zmarł wieloletni partner teściowej, wtedy ona uznała, że jej życie się skończyło "bo jak to tak bez chłopa", przestała brać tabletki, zaczęła codziennie pić alkohol. Jakiś czas temu przyznała się że nie brała tabletek od wielu miesiecy, i że nie ma sobie nic do zarzucenia, bo "dzieci racji nie mają". Krótko po tym trafiła do szpitala z nie pracującymi nerkami, ogólnym wyczerpaniem i bardzo wyoskim cukrem. W szpitala przyznała się że prawie nie jadła od dawna. Najgorszej jest to że zaczęła mieć oammy i widzenia. W szpitalu widziałą węże i kury, obecnie jest u siebie w domu i twierdzi że mieszka pod starym adresem (wyprowadziła się okolo 30 late temu). Co może być przyczyną urojeń jeżeli otrzymuje b12 w zastrzykach i ma stabilnie cukry?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Radziłbym udać się z Panią do psychiatry aby zbadał Panią w kierunku otępienia. Pozdrawiam.