Jaka jest różnica pomiędzy badaniem biopsją cienkoigłową a biopsją gruboigłową?

Jaka jest roznica pomiedzy badaniem biopsja cienkoiglowa a biopsja gruboiglowa?

Lek. Paweł Szadkowski

Nie podała Pani o biopsję jakiej zmiany Pani pyta. Biopsja cienkoigłowa służy do pobrania materiału komórkowego, przez co jest mniej dokładna. Biopsja gruboigłowa pobiera wycinki tkankowe, co daje lepszą ocenę zmiany. Obie formy wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Aby dokładnie wyjaśnić, jak takie pobranie wygląda, musiałaby Pani podać czego biopsję będzie Pani miała robioną.