Jaka jest różnica pomiędzy myślami natrętnym a urojeniem?

Witam, jaka jest różnica pomiędzy myślami natrętnym a urojeniem? Wiedząc że nigdy nie będzie idealnie, dewaluuję siebie, i mam poczucie winy za wszystko, nawet kiedy nic złego nie zrobię. Pojawiły się też takie myśli, że ktoś na ulicy może się ze mnie śmiać, albo negatywnie mnie ocenić. W czym problem, i jak mogę sobie pomóc?

Szanowna Pani,

z przedstawionego przez Panią problemu wynika, że bardzo Pani cierpi. Poczucie winy i dewaluowanie siebie to zazwyczaj bardzo bolesne i dokuczliwe stany. Proszę nie zwlekać, tylko udać się na wizytę do psychoterapeuty, który pomoże Pani określić na czym dokładnie polega problem i zaproponuje stosowną formę leczenia. Nie sądzę aby miała Pani urojenia. Opisywane objawy wyglądają raczej na objawy nerwicy, jednak dokładna ocena kliniczna powinna zostać przeprowadzona przez psychoterapeutę.

Łączę pozdrowienia.