Jaka jest skuteczność szczepienia przeciwko pneumokokom?

Czy szczepienia na pneumokoki pomogą i dziecko nie powinno tak często chorować jak dotychczas?zastanawiam sir nad szczepieniem bo dziecko czesto choruje mimo ze nie chodzi do przedszkola

Lek. Paweł Szadkowski

Szczepionka jest przeznaczona dla dzieci do ukończenia 5r.ż. Jeśli Pani dziecko jest młodsze, jak najbardziej może Pani zaszczepić malucha. Dostępna natomiast jest również tzw szczepionka bakteryjna (np. broncho-vaxom), która jest zalecana w przypadku nawracających stanów zapalnych dróg oddechowych, jamy nosowa gardłowej i oskrzeli. Proszę udać się na wizytę do pediatry prowadzącego i zasięgnąć jego opinii.