Jaka jest szansa na urodzenie zdrowego dziecka po cytomegalii?

Pod koniec pierwszej ciąży załapałam CMV, maleństwo urodziło sie z wrodzoną cytomegalią. Jaka jest szansa na to, że przy drugiej ciąży zakażenie u mnie - matki nie odnowi się i urodzę dziecko, które nie bedzie miało żadnych powikłań z tego tytułu?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Większość osób przechodzi infekcję CMV w dzieciństwie, tak więc zazwyczaj kobieta, zachodząc w ciążę, jest już seropozytywna- ma przeciwciała w klasie G przeciwko temu wirusowi. Pani, zachodząc w kolejną ciążę, również będzie już je miała. Prawdopodobieństwo reaktywacji zakażenia CMV, także w czasie ciąży, jest bardzo niewielkie. Jeśli nawet do tego dojdzie,  to ryzyko negatywnych konsekwencji dla dziecka nie będzie duże, ponieważ ma Pani już przeciwciała, które w dużej mierze będą je chroniły.
Pozdrawiam serdecznie