Jaka jest szansa, że jeszcze urosnę?

Witam, ja mam takie pytanie do ekspertów, urodziłem się 11.04.1993, mam 17 lat i jestem bramkarzem, trenuję piłkę nożną, bronię w młodej ekstraklasie. Tylko nie zadowala mnie mój wzrost, mam zaledwie 180 cm...;( I chciałem się dowiedzieć, czy jest jeszcze szansa, że urosnę, chociaż do 184 cm. Moja mama ma 162 cm wzrostu, a ojciec też około 180 cm.
17 LAT ponad rok temu

Witam,
udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie nie jest możliwe, ponieważ procesy wzrastania zależą od wielu czynników.
W dużej mierze wzrost warunkowany jest genetycznie, czyli jeśli Twoim przodkowie byli wysocy, jest duża szansa, że Ty również będziesz.
Nie ma jednak badań, które dałyby Ci odpowiedź na pytanie, ile dokładnie będziesz mierzył.
Jeśli chodzi o rzeczy, które możesz zrobić, aby wspomóc ten proces, to w Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na produkty mleczne.
W słoneczne dni powinieneś jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, gdyż promienie słońca stymulują wytwarzanie witaminy D, warunkującej zdrowe i mocne kości.
Pożądana jest także regularna aktywność fizyczna, co Ty, jak najbardziej spełniasz.
Pozdrawiam