Jaka może być przyczyna bólu brzucha u 6-letniego dziecka?

Dziecko lat 6 skarży się na ból brzucha, są dni że funkcjonuje normalnie, są że leży. Badania krwi i moczu wykazały leukocyty w moczu, więc leczyliśmy. Po przeliczeniu ból brzucha nadal występuje. USG jamy brzusznej-ok. Dziecko wypróżnia się normalnie, je normalnie, ale mówi że boli. Obecnie odrobaczamy (że tel). Gdzie skierować swoje dalsze kroki? Gdyż lekarz rodzinny jest bezradny

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdecydowanie warto udać się z dzieckiem do gastrologa dziecięcego. Dolegliwości bólowe w obrębie brzucha mogą mieć tak wiele przyczyn, że konieczne jest wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych, aby wykluczyć obecność patologii.

Skoro USG jamy brzusznej nie wykazało żadnych nieprawidłowości, to być może konieczne będą badania endoskopowe, takie jak gastroskopia lub kolonoskopia. Jeśli okaże się, że gastrolog również nie widzi żadnych zmian, które mogłyby odpowiadać za bóle brzucha, to warto odwiedzić psychologa dziecięcego. Dolegliwości bólowe brzucha często występują na tle nerwowym.

Inne pytania o bóle brzucha u dzieci znajdują się pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-brzucha-od-tygodnia-u-dziecka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekle-bole-brzucha-u-8-latka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekle-bole-brzucha-u-12-latka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.