Jaka może być przyczyna chrypki?

Czy chrypka może być spowodowana nieustannym poruszaniem krtanią? Od jakiegoś czasu zauważyłem u siebie tik nerwowy, który polega na ciągłym ruszaniu krtanią we wszystkie strony. Po jakimś czasie pojawiła się też chrypka. Czy "grzebanie" przy krtani może być powodem chrypy?

Lek. Paweł Szadkowski

Chrypka może być związania ze stanem zapalnym krtani, refluksem żołądkowo-przełykowym, polipami i brodawczakami krtani, z rakiem krtani i wiele innych. Nie do końca rozumiem, co Pan ma na myśli pisząc, że rusza krtanią. Jeśli z tymi czynnościami wiąże Pan wystąpienie objawów, najlepiej zaprzestać ich wykonywania.