Jaka może być przyczyna duszności u 62-latki?

Dzień dobry. Kobieta, lat 62. Kiedy przebywa w domu wszystko jest w porządku. Kiedy wychodzi na zewnątrz - po pokonaniu ok 100 m na dworze (dodam, że jest w dobrej kondycji, szczupła, sprawna) dostaje duszności. Ból/ucisk w okolicy tchawicy, przesuwający się w dół i utrudniający oddychanie. Do tego pojawia się ból klatki piersiowej. Po wejściu do pomieszczenia, po kilku minutach ustępuje. Ustępuje także po wejściu do kościoła, gdzie są otwarte drzwi przez cały czas czyli tak jakby stały dopływ świeżego powietrza. Co to może być? Czy jakaś alergia? U jakiego specjalisty szukać pomocy? Dzień dobry. Kobieta, lat 62. Kiedy przebywa w domu wszystko jest w porządku. Kiedy wychodzi na zewnątrz - po pokonaniu ok 100 m na dworze (dodam, że jest w dobrej kondycji, szczupła, sprawna) dostaje duszności. Ból/ucisk w okolicy tchawicy, przesuwający się w dół i utrudniający oddychanie. Do tego pojawia się ból klatki piersiowej. Po wejściu do pomieszczenia, po kilku minutach ustępuje. Także podczas wejścia do kościoła, gdzie są otwarte drzwi przez cały czas. Co to może być? Czy jakaś alergia? U jakiego specjalisty szukać pomocy?
KOBIETA, 62 LAT 12 miesięcy temu

Dzień dobry.

W pierwszej kolejności wymagana jest konsultacja i diagnostyka u lekarza pierwszego kontaktu aby wykluczyć zmiany w układzie kardiologicznym.

Moim zdaniem po zapoznaniu się z opisem Pani objawów podejrzewam, że wymagana będzie konsultacja psychologa lub psychiatry że względu na podejrzenie na tle nerwicowym np zaburzenia lękowe ale to wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu który wykluczy choroby układu sercowo naczyniowym oraz innych schorzeń układu oddechowego.

Pozdrawiam