Jaka może być przyczyna kruszenia się zęba u 65-latki?

Czy przyczyną kruszenia się jedynki u 65 letniej kobiety może być niedobór wapnia ? Jak to sprawdzić co jest przyczyną ?

Magdalena Szpala

Wraz z wiekiem następują zmiany również w uzębieniu w następstwie czego zęby stają się bardziej kruche. Zęby leczone kanalowe również są bardziej podatne na uszkodzenia. Do tego braki zębowe nieuzupełnione protezami/mostami przyczyniają się do nieprawidłowości w zgryzie co dodatkowo osłabia pozostałe zęby własne. Ponadto zmienia się skład śliny co również może zwiększać ryzyko próchnicy, powodować ubytki i osłabiać zęba. Trzeba wziąć pod uwagę również współostniejące choroby i przyjmowane leki. Nie ma jednej odpowiedzi. Wizyta u stomatologa będzie najlepszym rozwiązaniem.

Odwapnienie zębów zwykle jest widoczne, jako kredowobiałe plamki. Dotyka nas, gdy dieta jest bogata w kwaśne produkty, a nawet przy refluksie. Występuje również u osób leczonych ortodontycznie, gdy nie mogą dokładnie wyczyścić obszarów pod aparatem. Jeżeli wykluczyliśmy te czynniki, to inną przyczyną może być źle dobrana proteza lub braki zębowe – kiedy siły działające w jamie ustnej nie rozkładają się równomiernie i nacisk na jedynki może być ogromny. Warto wspomnieć, że w tym wieku szkliwo nie jest już tak wytrzymałe, jest cieńsze i bardziej kruche, wtedy wystarczy przygryźć coś twardszego lub zazgrzytać zębami, a ząb się ukruszy. Warto wybrać się do stomatologa na przegląd zębów, wypełnień i uzupełnień.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl