Jaka może być przyczyna nadmiernego wydzielania potu?

Mam 22 lata. Pracuję na budowie. Nawet w niezbyt ciepłe dni podczas nie ciężkich czynności leje się ze mnie pot. U kolegów z pracy nawet nie widać kropli na czole. Właśnie pytają mnie co mi jest że ja taki mokry. Po pracy gdy schowam koszulkę do szafki to następnego dnia jest jeszcze mokra. Materiałowy pasek w kasku na czole nie dość że jest mokry to jeszcze bardzo śmierdzi. Oprócz tego pocę się pod pachami nawet gdy nic nie robię i również ten pot jest bardzo śmierdzący. Co mi może dolegać? Jakie badania powinienem wykonać? Dodam że nie pojawiło się to niedawno ale było tak od lat. Mam dobrą kondycję np. mogę biegać przez godzinę grając w piłkę. Jestem bardzo spocony ale problemów z wydolnością nie mam.

Lek. Paweł Szadkowski

Pocenie się jest mechanizmem termoregulacji organizmu. Jego intensywność jest cechą indywidualną. Może również wynikać z nadmiernej aktywacji układu współczulnego i dlatego warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu zbadania i określenia czy nie występują inne towarzyszące objawy/choroby takie jak nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca i inne. Na zapach potu może wpływać dieta bogata w aromatyczne przyprawy, warzywa (czosnek, cebula), czy czerwone mięso oraz stosowane kosmetyki.