Jaka może być przyczyna wysokich eozynofilii?

Witam mam pytanie dotyczace syna 3 razy robilismy morfologie krwi z rozmazem i za kazdym razem eos wychodzi zle pierwszy bardzo duzo za duzo drugi spadlo o o ponad polowe a trzeci 20% syn przyjmuje leki na alergie i robilismy tez badania kalu na pasozyty wyszly dobrze. Dostalismy skierowanie do szpitala ale po tym co wyczytalam obawiam sie najgorszego. Sa jeszcze jakies inne przyczyny tak wysokoch eozynofili?? Dziekuej za odpowiedz

Lek. Paweł Szadkowski

Przyczynami hipereozynofilii mogą być: inwazje pasożytnicze (zwłaszcza robaczyce), reakcje alergiczne, reakcje na leki (alergiczne lub toksyczne); chłoniaki, histiocytoza z komórek Langerhansa, nowotwór lity, alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna, przewlekłe choroby zapalne (np. jelit), przewlekła białaczka eozynofilowa, choroby układowe tkanki łącznej (eozynofilowa ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń i inne układowe zapalenia naczyń, głębokie zapalenie powięzi z eozynofilią).
Oczywiście wiele tych przyczyn da się wykluczyć na podstawie tego, że inne wyniki dziecka są w normie.