Jaka może być przyczyna wysokiego ALT?

Dzień dobry! Uprzejmie proszę o poradę. Kontrolnych badań nie wykonywałem od lat, ponieważ świetnie się czuję(mam jedynie problem ze wzdęciami. Namówiony przez żonę, wykonałem badania kontrolne.Zarówno wyniki z krwi, jak i z moczu są w normie. Okropnie niepokojący jedna, jest jeden z wyników enzym wątrobowy ALT wynosi 250(!). Dodam, że przed badaniem przez 4 dni byłem na urlopie, piłem wtedy po około 2 piwa, jadłem ciężkostrawne potrawy, aktywnie spędzałem czas. Nawet w przeddzień badania piłem alkohol(1 duże piwo, wieczorem ćwierć piwa) i nielimitowałem jedzenia. Czy mogło to zafałszować wyniki badania i zawyżyć poziom ALT? Jestem osobą młodą, nie mam dolegliwości bółowych, na co dzień nie piję alkoholu(ewentualnie jedno piwo z sokiem na miesiąc), nie zażywam narkotyków, odżywiam sie zdrowo. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź i ewentualne nakierowanie, co mogę teraz dalej zrobić. Pozdrawiam serdecznie, Romek.

Lek. Paweł Szadkowski

Proszę powtórzyć badanie, a wcześniej przez kilka dni starać się nie pić alkoholu i jeść normalnie, nie ciężkostrawnie. Proszę wykonać cały panel wątrobowy, wynik ALT więcej nam powie w odniesieniu do innych wyników. Gdyby znowu wyszedł nieprawidłowo - warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu.