Jaka można być przyczyna problemów z zasypianiem?

Witam. W tygodniu nie mogę spać do 2/3 w nocy i najczęściej kręcę się z zamkniętymi oczami przez 2h, a muszę wstawać o 6. Budziki mnie nie budzą. W weekendy, gdy mogę odpocząć również nie mogę zasnąć do późnej godziny a wstaje zwykle o 15, czyli śpię ok. 10/12h, a i tak jestem nie wyspana. Cały czas jestem zmęczona, zasypiam na lekcjach, a gdy się budzę często mam zawroty głowy. Senna jestem głównie w dzień po południu, w nocy praktycznie w ogóle. Mam zepsuty zegar biologiczny czy może to mieć inną przyczynę?

Witam,

w opisanym przypadku wymagana jest diagnostyka u lekarza rodzinnego, który wykona dokładny wywiad oraz przeprowadzi badanie przedmiotowe i zleci odpowiednie badania które pozwolą znaleźć przyczynę problemu zasypianiem. Może się okazać, że będzie wymagana konsultacja lekarza psychiatry lub neurologa ale to już oceni lekarz po wykonaniu dokładnego wywiadu i badaniu przedmiotowym.

Proszę nie zwlekać z wizytą stacjonarną u lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Problemy ze snem mogą mieć bardzo wiele przyczyn. Czasami mogą mieć one związek z nadmiernym zmęczeniem i przepracowaniem oraz stresem, jak również wskazywać na poważniejsze schorzenia. Takiego stanu nie należy lekceważyć. Zbyt mała ilość snu negatywnie odbija się na kondycji organizmu i może spowodować obniżenie nastroju, problemy z koncentracją i pamięcią i trudności w wykonywaniu różnych zadań w ciągu dnia.

Jeżeli stan ten trwa od dłuższego czasu, konieczna może być konsultacja lekarska. Proponujemy zacząć diagnostykę od wizyty u lekarza rodzinnego, który podstawowe badania. Dzięki temu będzie można powiedzieć coś więcej na temat Pani ogólnego stanu zdrowia. Na tej podstawie ustali on, czy będzie konieczna konsultacja ze specjalistą, który zajmuje się zaburzeniami snu.

Do czasu wizyty u lekarza może Pani wypróbować domowe sposoby na lepszy sen. Warto zadbać o odpowiedni klimat w sypialni – dokładnie przewietrzyć mieszkanie przed położeniem się do łóżka. Pomocne mogą być także różne olejki zapachowe np. lawendowy. Można nalać kilka kropli takiego preparatu na talerzyk i ustawić go na komodzie czy parapecie w sypialni. Dzięki temu pomieszczenie wypełni się przyjemnym, odprężającym zapachem. Przed snem proszę ograniczyć także korzystanie z telefonu i komputera. Więcej informacji na temat zaburzeń snu znajdzie Pani w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc

Zachęcamy także do przeczytania odpowiedzi ekspertów serwisu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-problemow-z-zasypianiem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-problemow-z-zasypianiem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.