Jaka pozycja jest najlepsza do leżenia i spania przy bólach kręgosłupa w odcinku krzyżowo-lędźwiowym?

Witam, Jaka pozycja jest najlepsza do leżenia i spania przy bólach kręgosłupa w odcinku krzyżowo lędźwiowym? Preferuje spanie na boku, ale może zalecane jest leżenie i spanie zupełnie inaczej, jeżeli pojawiają się bóle kręgosłupa? O czym warto pamiętać, gdy się kładziemy, aby dbać o kręgosłup? Czy przy bólach kręgosłupa - niezbyt poważnych jak na razie - zalecane są rehabilitacje lub coś podobnego? A może wystarczy po prostu - tak jak uważam - odpowiednio o kręgosłup dbać, spać w dobrej pozycji i po prostu go nie przeciążać? Może się mylę, ale dlatego pytam :) Wcześniej nie miewałam poważniejszych problemów z kręgosłupem. Pojawiły się stosunkowo niedawno. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Witam,
przede wszystkim proszę zadbać o odpowiedni materac - nie powinien być za miękki i za twardy, ale dopasowywać się do naszego ciała.
* w leżeniu na plecach proszę podłożyć coś pod kolana - tak by były lekko ugięte;
* w leżeniu na boku nogi powinny być zgięte i w biodrach i kolanach, między nogi proszę włożyć wałek. Pod talię podłożyć zwinięty ręcznik.
* w leżeniu na brzuchu proszę włożyć wałek pod kostki oraz złożony ręcznik pod brzuch.

Proponuję wizytę u fizjoterapeuty, pokaże Pani dokładnie jak dbać o kręgosłup podczas codziennych czynności i wdroży odpowiednią terapię.

Dzień dobry

Proszę przede wszystkim pamiętać, by łóżko na którym Pani śpi było sztywne i twarde, nie uginające się pod wpływem ciężaru.
W przypadku bólu w kręgosłupie lędźwiowo- krzyżowym zalecam leżenie na brzuchu, ponieważ kręgosłup lędźwiowy ustawia się wtedy w fizjologicznej lordozie tzn. jest wygięty do przodu.
Proponuje poradzić się fizjoterapeuty jakie ćwiczenia są dla Pani wskazane a gdy ból stanie się zbyt uciążliwy proszę wypróbować techniki manualne (mobilizacje i manipulacje kręgosłupa) oraz wdrożyć fizykoterapię.

Pozdrawiam