Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 4 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jaka pozycja jest najlepsza do leżenia i spania przy bólach kręgosłupa w odcinku krzyżowo-lędźwiowym?

Witam, Jaka pozycja jest najlepsza do leżenia i spania przy bólach kręgosłupa w odcinku krzyżowo lędźwiowym? Preferuje spanie na boku, ale może zalecane jest leżenie i spanie zupełnie inaczej, jeżeli pojawiają się bóle kręgosłupa? O czym warto pamiętać, gdy się kładziemy, aby dbać o kręgosłup? Czy przy bólach kręgosłupa - niezbyt poważnych jak na razie - zalecane są rehabilitacje lub coś podobnego? A może wystarczy po prostu - tak jak uważam - odpowiednio o kręgosłup dbać, spać w dobrej pozycji i po prostu go nie przeciążać? Może się mylę, ale dlatego pytam :) Wcześniej nie miewałam poważniejszych problemów z kręgosłupem. Pojawiły się stosunkowo niedawno. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Witam,
przede wszystkim proszę zadbać o odpowiedni materac - nie powinien być za miękki i za twardy, ale dopasowywać się do naszego ciała.
* w leżeniu na plecach proszę podłożyć coś pod kolana - tak by były lekko ugięte;
* w leżeniu na boku nogi powinny być zgięte i w biodrach i kolanach, między nogi proszę włożyć wałek. Pod talię podłożyć zwinięty ręcznik.
* w leżeniu na brzuchu proszę włożyć wałek pod kostki oraz złożony ręcznik pod brzuch.

Proponuję wizytę u fizjoterapeuty, pokaże Pani dokładnie jak dbać o kręgosłup podczas codziennych czynności i wdroży odpowiednią terapię.

0

Dzień dobry

Proszę przede wszystkim pamiętać, by łóżko na którym Pani śpi było sztywne i twarde, nie uginające się pod wpływem ciężaru.
W przypadku bólu w kręgosłupie lędźwiowo- krzyżowym zalecam leżenie na brzuchu, ponieważ kręgosłup lędźwiowy ustawia się wtedy w fizjologicznej lordozie tzn. jest wygięty do przodu.
Proponuje poradzić się fizjoterapeuty jakie ćwiczenia są dla Pani wskazane a gdy ból stanie się zbyt uciążliwy proszę wypróbować techniki manualne (mobilizacje i manipulacje kręgosłupa) oraz wdrożyć fizykoterapię.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy