Jaką pracę mogę wykonywać, gdy choruję na depresję?

Od wielu lat leczę się na depresję, zdiagnozowaną jako depresja endogenna. Systematycznie biorę leki. Nie mam szans na terapię z racji miejsca zamieszkania (brak jakichkolwiek specjalistów czy terapeutów). Na dzień dzisiejszy nie pracuję, chciałabym wiedzieć, jakiej pracy wykonywać nie mogę z uwagi na depresję (lekarz rodzinny powiedział mi, że nie mogę pracować w kontakcie z ludźmi, np. jako ankieter). Chciałabym podjąć studia, ale nie hobbistycznie, tylko żeby potem w tym kierunku pracować. Kto może nie przyjąć mnie do pracy ze względu na chorobę?

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Nie ma konkretnych zawodów, których nie można wykonywać ze względu na depresję. Szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiem zalecenie Pani lekarza, co mogłoby stanowić problem w pracy ankietera. Uważam nawet, że praca z ludźmi może Pani pomóc w kontaktach z innymi. Trudno oczywiście bez rozmowy z Panią zdiagnozować problem psychologiczny i określić Pani predyspozycje do wykonywania konkretnego zawodu.

Proponowałabym mimo odległości znaleźć czas na wizytę u psychologa, doradcy zawodowego, który mógłby na podstawie rozmowy oraz odpowiednich testów pomóc Pani wskazać najlepszą drogę dalszego rozwoju. Ważne jest wzięcie pod uwagę cech Pani osobowości, zainteresowań, odporności na monotonię w pracy itp. Natomiast głównym wyznacznikiem przy wyborze kierunku studiów powinno być przede wszystkim to, co Panią interesuje i czym chciałaby się Pani zajmować. Nauka z pasją sprzyja lepszym wynikom i motywacji do pracy.

Życzę powodzenia i namawiam do umówienia spotkania w Poradni Psychologicznej.

Pozdrawiam!