Wypadanie włosów, bóle i sztywnienie stawów - oznaki boreliozy?

Wiek: 30 lat, płeć: kobieta. Od grudnia 2008 r. zauważyłam istotne przerzedzenie moich włosów, zauważyłam że włosy wypadają mi w zastraszających ilościach, od 100 do 300 włosów dziennie. Od tego czasu odwiedziłam 2 dermatologów. Pierwszy dermatolog przepisał najpierw wcierkę robioną w aptece i łykanie witamin - nic nie pomogło.

Potem przepisał tabletki na dwa miesiące i mycie włosów w szamponie Ducrey - włosy zaczęły jeszcze gorzej wypadać. Potem leczyłam się sama, przez 6 miesięcy na zmianę Vitapil i Mertz Special, magnez1, ampułki i szampon Vichy, ampułki Radical, wcieranie soku z czarnej rzepy, płukanie włosów w wywarze z pokrzyw i macierzanki, wcieranie 2 fazowego skłanika z Ducray przeciwko przewlekłemu wypadaniu włosów - to pomogło tylko przez pierwsze 2 tygodnie wcierania.

Pojechałam do dermatologa do Krakowa, pokazałam wynik badań (zlecone również przez wymienianą panią doktor). Zrobiła mi trichogram. Wynik: telogenowe nadmierne wypadanie włosów - za dużo włosów w fazie obumarcia (wypadania) - czyli wypadanie włosów bez określonej przyczyny. Od czerwca 2008 r. miałam około 5 angin (oprócz tego często boli mnie gardło) - zawsze, nawet przy bólu gardła, bolały mnie stawy i mięśnie. Jednak zawsze łączyłam to z jakąś infekcją, bo po jakimś czasie przechodziło.

Z czasem te bóle zrobiły się coraz częste i bolało już bez infekcji gardła (głównie bolą mnie dłonie i ręce, nieraz nogi, od niedawna również odcinek górny i szyjny kręgosłupa). Od 2 miesięcy ręce i dłonie, i nogi bolą mnie bez przerwy - raz mniej, raz bardzie (chyba bardziej boli wieczoremi w ciągu dnia, rano, jak wychodzę z łóżka, to chyba mniej boli). Wylądowałam u reumatologa, który zlecił prześwietlenie stóp i dłoni. Stopy wyszły dobrze, natomiast dłonie źle.

Opiszę to, co pamiętam z opisu zdjęcia: cechy osteoporozy, zwężenie szpar stawowych i coś jeszcze, czego już nie pamiętam. Robiłam też 2 lata temu rtg odcinka szyjnego kręgosłupa - bo często miałam ból i sztywnośc karku. Wynik: zmiany zwyrodnieniowe, ale chyba niewielkie. Pani doktor zleciła rehabilitację przez 10 dni - nagrzewanie czymś dłoni, maść przeciwzapalną. Niestety, nic mi nie przeszło. Nie zleciła dodatkowych badań. Widziała wyniki badań OB, CRP i rf- latex - może na ich podstawie nie zleciła dalszych badań, tylko że ja już wariuje, bo ten ból mnie bardzo męczy, bo bardzo długo trwa.

Nie wiem co oznacza wynik ze zjęcia - że mam osteoporozę? Czy mam zrobić jakieś wyniki w tym kierunku? Mam wrażenie, że w rękach bolą mnie kości, mięśnie, nie tylko stawy i to ciągłe kłucie. Potem przez 2 tygodnie brałam lek przeciwzapalny - to też nie pomogło. Nadmienie jeszcze, że od 2 tygodni biorę suplement diety na stawy. Czy te włosy są jakoś powiązane z bólem rąk, pleców i szyi? Bardzo proszę o pomoc.

Wyniki badań: 06-01-2009: TSH 3,471 (0,49-4,69). 20-03-2009 (w wyniku krwi wypisuję tylko te złe wyniki): WBC Flags: %MON: 3,2 L% (4,0-10,0 ), #MON:0,1 L (0,3-0,8), IRON FERROZINE 58,7 (50-150), sód 139 (135-145), potas 4,42 (3,5-5,0), chlorki 102.2 (95-109), magnez 2.14 (1,82-2,31). 17-04-2009: FSH 5,49 (4-13), LH 8,46 (2-15), PRL (PROLAKTYNA) 11,59 (1,39-24,2), progesteron 0,79 (0,25-20,0), testosteron 0,50 (0,05-0,73). 20-08-2009 (w wyniku krwi wypisuję tylko te złe wyniki): WBC Flags: %MON: 2,5 L% (4,0-10,0 ), #MON:0,1 L (0,3-0,8), IRON FERROZINE 36,9 (50-150) (NISKI WYNIK, jednocześnie poziom żelaza jest w normie, nadmieniam, że te drugie wyniki z tego samego dnia były wysyłane i robione w innym laboratorium - nic z tego nie rozumiem),

GLUCOSE 92 (70-110), BILIRUBIN TOTAL 1,79 (0,2-1), WYSOKI WYNIK ALT 8 (5-41), AST 14 (5-40), POZIOM CYNKU 74,7 (70-100), OB - 5. 20-08-2009: magnez 0,76 (0,77-1,03), fosfor nieorganiczny 1,39 (0,81-1,45), wapń niecałkowity 2,37 (2,20-2,65), TIBC 50,84 (44,80-75,20), żelazo 10,1 (6,6-30,4). 03-09-2009: OB po 1 godz. = 5, CPR <6, RF- latex <8, bilirubina total 1,45 - wysoki wynik - (norma 02-1), g-GT 19 (norma 5-50). 16-09-2009: F- testosteron 0,49 pg /ml (0,1-3,1), DHEA- SO4 209 (95,8-511,70), androstendion 1,23 (0,30-3,30).

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Opis Pani dolegliwości sugeruje obecność choroby z kręgu chorób reumatycznych. Są to patologie ogólnoustrojowe, dotykają wielu narządów i układów (mogą powodować wypadanie włosów).

Osteoporoza przystawowa w RTG rąk jest cechą charakterystyczną dla reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), ale z Pani opisu wynika, że nie spełnia Pani kryteriow wymaganych do rozpoznania tej choroby.

Myślę, że najlepszym rozwiązanem będzie hospitalizacja na oddziale internistycznym lub reumatologicznym (optymalnie), celem wnikliwszej diagnostyki Pani dolegliwości.