Jaką zastawkę serca wybrać?

Maz 73 l (niewydolnosc nerek okolo 60%, bez dializ, nadcisnienie) ma zalecenie operacji zastawki aortalnej serca. Jaka wybrac zastawke czy zwierzeca czy sztuczna? Czy operacja musi byc na otwartym sercu czy tez metoda TAVI poprzez cewnik czy tez jest inna mozliwosc oczyszczenia zastawki ze zlogow? Dziekuje z gory i pozdrawiam.

Lek. Paweł Szadkowski

Decyzję, czy choćby sugestię należy oprzeć na analizie pełnej historii choroby i stanu klinicznego pacjenta. Obie zastawki i metody mają szereg wad i zalet. Najlepiej poradzić się w tej kwestii kardiochirurga lub lekarza prowadzącego.