Jaki będzie najlepszy sposób pozbycia się kilogramów w moim wypadku?

Mam 25 lat, 165 cm i ważę 80 kg. Chcę schudnąć ok. 20 kg. Choruję na astmę, przyjmuję leki na alergię. Jaki będzie najlepszy sposób pozbycia się kilogramów w moim wypadku? Pracuję popołudniami, więc ostatni posiłek jem między 18 a 20.

25 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Nie napisała Pani, jak w chwili obecnej wygląda Pani sposób odżywiania, w jakich godzinach przyjmuje Pani posiłki oraz czy stosowała Pani do tej pory jakieś diety. Niezmiernie istotny jest również fakt, czy uprawia Pani jakieś sporty, czy planuje Pani dołączyć do diety aktywność fizyczną oraz ile czasu potencjalnie mogłaby Pani na nią przeznaczyć.
Powinna Pani uzbroić się w cierpliwość i postawić na zdrową dietę, a właściwie na zmianę złych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych. Utrata wagi to długotrwały proces, ale warto się na to nastawić, ponieważ szybka utrata masy ciała prowadzi do efektu jojo
Oto kilka wskazówek:
-> ok. 1200-1400 kcal/dobę,
-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 4-5 razy dziennie,
-> śniadanie do godziny po przebudzeniu,
-> kolacja na ok. 3 godz. przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
-> co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
-> wyklucz nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów,
-> jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
-> ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki oraz cukry proste i alkohol.
Bardzo dobrze byłoby, gdyby zdecydowała się Pani na dołączenie aktywności fizycznej, np. w postaci ćwiczeń aerobowych. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper itp. (plus rozciąganie).
Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) - na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute.
Pozdrawiam