Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 5 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czym są peny do insuliny?

Peny to jeden ze sposób podawania insuliny chorym na cukrzycę. Na czym polega ich działanie? Na ten temat wypowiada się prof. Elżbieta Piontek, diabetolog.

Mikołaj Cyganok
46 poziom zaufania

Witam! Niestety w pytaniu zabrakło istotnych informacji, m.in. Na jaki typ cukrzycy Pani/Pan choruje, jaką przyjmuje insulinę i ile iniekcji dziennie. Sugeruję zrobić sobie dobowy profil glikemii i udać się do diabetologa, bądź endokrynologa, którzy odpowiednio ustawią leczenie.

0

Nie ma wzoru na obliczenie dawki wieczornej insuliny tak aby uzyskać normoglikemię rano na czczo. Konieczna jest analiza co dzieje się z glikemią wieczorem i w nocy, jakie posiłki o i której godzinie są zjadanie wieczorem oraz jaka jest aktywność fizyczna. Wskazana jest w tym zakresie konsultacja diabetologa.

Specjalista w dziedzinie diabetologii oraz chorób wewnętrznych.
0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy