Jaki jest wpływ syntetycznej L-tyroksyny na miesiączkę i wynik testu ciążowego?

Witam, sukcesywnie z mężem staramy się o ciążę od roku i 7 miesięcy. Wszystkie hormony idealne, badania męża bardzo dobre, HSG stwierdziło, że jeden jajowód poskręcany - przepuszcza z oporem, drugi prawidłowy. Cykle owulacji monitorowane, wszystko w porządku, jednak ciąży nie ma. Szykujemy się do in vitro, muszę brać syntetyczną L-tyroksynę by obniżyć wynik TSH z 2,76 poniżej 2. 24 grudnia miałam miesiączkę, kolejną powinnam dostać 20 stycznia, cykle są równe co 28 dni lecz miesiączki nie dostałam. Czy wpływ brania leku może mieć wpływ na wynik testu ciążowego, bo raz dodatni raz ujemny, a miesiączki brak? Proszę o informacje!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przyjmowany przez Panią preparat nie ma wpływu na wynik testu ciążowego. Z drugiej strony, pozytywny wynik choć jednego testu nie pozostawia wielu wątpliwości - jest Pani w ciąży! Najpewniej testy, które dawały wynik negatywny, charakteryzują się mniejszą czułością. To zresztą dość powszechne zjawisko, że testy domowe we wczesnym okresie ciąży dają wyniki fałszywie negatywne. Aby uzyskać całkowitą pewność, proszę wykonać badanie poziomu beta HCG we krwi - jest to zdecydowanie pewniejszy test ciążowy niż ten z moczu.

Pozdrawiam serdecznie!