Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jaki kolor włosów będzie miało moje dziecko?

Jaki kolor włosów będzie miało moje dziecko? Czy ono będzie rude? Witam. Zastanawiam się nad tym, jaki kolor włosów mogłoby mieć moje dziecko. Mój narzeczony jest rudy, ja ciemny blond. Rodzice narzeczonego- ojciec blond, matka szatynka, rodzeństwo- brat szatyn i siostra ruda. Zaś moi rodzice- tata brunet, mama ciemny blond, a moja siostra- ciemny blond (identycznie jak ja). A więc, jakie jest prawdopodobieństwo, że nasze dziecko będzie rude? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Jak wyglądają badania DNA dotyczące ojcostwa?

Ustalanie ojcostwa jest możliwe dzięki badaniom DNA. Są one jednak skomplikowane, dlatego ich interpretacją bardzo często zajmuje się medycyna sądowa. O badaniach umożliwiających wykluczenie bądź potwierdzenie ojcostwa opowiada dr n. med. Artur Barczyk - genetyk kliniczny.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Nie jest to takie oczywiste, choć w sytuacji gdy ojciec jest rudy istnieje taka możliwość.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Nie można tego tak łatwo przewidzieć. Jest zbyt wiele różnych genów, które współuczestniczą w determinacji koloru włosów. Pani dziecko może być blondynkiem po urodzeniu ale potem włosy ściemnieją do rudych lub ciemnych.

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy