Jaki poród mnie czeka?
Witam, mam pytanie: jestem w 20 tc, to jest moja 5 ciąża, ale trzeci poród - 1 ciąża skończyła się porodem naturalnym bez komplikacji, 2 ciąża poronieniem, 3 ciąża też poronieniem, 4 ciąża - cesarka z powodu rozejścia się spojenia łonowego, a 5 ciąża nie wiem jak się skończy, ponieważ już mi się rozchodzi spojenie łonowe i do tego mam dyskopatię - czy urodzę naturalnie, czy będę musiała mieć cesarkę?
Proszę o odpowiedź, dziękuje i pozdrawiam.

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania
Witam!
Trudno mówić coś z całkowitą pewnością na podstawie dość skąpego opisu. Na pewno konieczna będzie konsultacja ortopedyczna i to ortopeda zdecyduje, czy istnieją przeciwwskazania do porodu siłami natury. Zarówno rozejście spojenia łonowego, jak i dyskopatia mogą w każdym razie stanowić wskazanie do cięcia i jeśli ortopeda tak zadecyduje, to położnicy będą mieli obowiązek to uhonorować.
Inną sprawą jest fakt, że już jest Pani po cięciu cesarskim i w związku z tym należy ocenić stan blizny macicy, by móc kwalifikować Panią do porodu naturalnego. Jeśli lekarz w badaniu USG oceni, że realne jest zagrożenie rozejściem lub pęknięciem macicy w bliźnie podczas porodu, to wykonane zostanie cięcie cesarskie, nawet jeśli nie będzie to konieczne z punktu widzenia problemów ortopedycznych.
Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego rozwiązania!