jaki powinien być rozmiar pęcherzyka ciążowego?
Mam 22 lata.
Ostatnią miesiączkę miałam 10 października. Zrobiłam test ciążowy-wynik pozytywny. Byłam we wtorek u ginekologa na usg i mam mieszane odczucia. Mam nadzieję, że lekarz powiedział mi wszystko. Chodzi o to, ze wg miesiączki minęło do wtorku 5 tyg. i 3 dni, czyli 6 tydzień ciąży. Jaką długość powinien mieć pęcherzyk ciążowy lub zarodek??
Bo na usg wyszło 7 mm i sprzęt nawet nie zakwalifikował tego do żadnego tygodnia ciąży, jak lekarz powiedział, tego się nie mierzy. I po powrocie do domu spojrzałam na usg mojej poprzedniej ciąży i tam w 4 tyg. 5dn. zarodek miał 14 mm czyli dwa razy więcej niż teraz choć mierzony trochę wcześniej niż w obecnej sytuacji. I boję się, że z tej ciąży nic nie będzie, 2 razy poroniłam(13 tydzień i 7 tydzień, płód nie rozwijał się), 3 ciążę udało się uratować, również w 7 tyg. plamienia i poronienie zagrażające i to moja czwarta ciąża.
Bardzo się boję, mam przyjść za 2 tyg. na usg żeby sprawdzić czy jest serduszko. Dostałam jeszcze tabletki z hormonem i zastrzyki do wykonania w brzuch, tak samo jak w poprzedniej ciąży.

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania
Witam!
Rozmiar Pani ciąży odpowiada początkowi piątego tygodnia. Proszę się jednak nie niepokoić. Często zdarza się bowiem zajście w ciążę w sytuacji przesunięcia owulacji w czasie, kiedy kobieta myśli już, że jest w niepłodnej fazie lutealnej. W takim wypadku ciąża jest istotnie młodsza, niż wynikałoby to z daty ostatniej miesiączki.
Radzę się nie denerwować na zapas i spokojnie oczekiwać kolejnej wizyty. Dla uspokojenia, jeżeli nerwy Panią zjadają, można wykonać badanie poziomu hormonu ciążowego bHCG z krwi w odstępie dwóch dni i zobaczyć jak wzrasta jego poziom. Prawidłowy (co najmniej dwukrotny) wzrost stężenia tego hormonu będzie wskazywał, że z ciążą jest najprawdopodobniej wszystko w porządku.
Pozdrawiam serdecznie!